Načítám...

Inspirace

Inspirace

CHELSEA FLOWER SHOW 2016

Není to „jen“ výstava - je to opravdu velká mezinárodní zahradnická událost, je to show pro nadšené milovníky zahrad, profesionální architekty i zahradníky. V roce 2013 to bylo 100 let, co se konal její první ročník.

Když jsem absolvovala zahraniční praxi v belgickém Arboretu Kalmthout u rodiny madame Jeleny de Belder, bývalé viceprezidentky společnosti Royal Horticultural Society of London, která tuto show pořádá, rozhodla jsem se „naplnit“ její doporučení: „It must see!“

Pravidelně tedy, od roku 2007, se vždy s novým očekáváním necháváme inspirovat.

Výstava se každoročně koná ve čtvrti Chelsea v Londýně na pozemcích parku Královské nemocnice. Obvykle se na výstavě prezentuje asi 17 hlavních velkých ukázkových zahrad a 13 malých umělecko-řemeslných (angl. Fresh Gardens a Artisan Gardens). Všechny oceňuje odborná komise. Zahrady tvoří nejvyhlášenější světoví zahradní architekti a jejich týmy a jsou sponzorovány movitými subjekty, jako jsou investiční společnosti, banky, mediální instituce, pojišťovny nebo charitativní společnosti. Celá událost je od jejího vzniku zaštiťovaná velkou přízní anglické královské rodiny a také obrovským zájmem médií.

Když procházíte jednotlivé výstavní zahrady, říkáte si, to není možné, to nemůže být čerstvě založená zahrada. Ale není tomu tak. Zakládají se každoročně zcela nově. Tam, kde loni byla zahrada ve stylu Provence, je letos altán v subtropické zahradě s vodopádem. Uvedení do původního stavu plochy, což je volná travnatá plocha, začíná již posledním dnem výstavy. Proto v blízkosti parku můžete potkat zahradnické nadšence ověšené svými vydraženými úlovky. Tolik invence, práce a úsilí pro jeden květnový týden v roce. Media mají k dispozici první dny v týdnu, jeden den patří královně a od čtvrtka do soboty veřejnosti = 3dny. A to nejen veřejnosti anglické, ale návštěvníkům z celého světa.

Zahrada Zahrada Zahrada Zahrada Zahrada Zahrada Zahrada Zahrada Zahrada Zahrada Zahrada Zahrada Zahrada Zahrada Zahrada Zahrada Zahrada Zahrada